Buz lazer

        Buz Lazer, epilasyon ve lazer epilasyon uygulamalarının en acısız, en hızlı ve en son teknolojisidir. 810nm dalga boyunda bir diode lazer teknolojisiyle çalışır.

        2014 yılının sonunda Buz Lazer teknolojisiyle lazer epilasyona bambaşka bir boyut geldi. Artık acı yok, çünkü lazer cihazlarının başlığı Buz, işte Buz Lazer ismi de buradan geliyor. Seans süreleri daha kısa ve acısız.

 

IPL EPİLASYON

       IPL (İntansa Pulsed Light) sistemleri 515 – 1.200 nm. dalga boylarında, polikromatik ışığı yayan, oldukça yüksek yoğunluklu kaynaklardır. Hedef dokuların değişik absorbsiyon düzeylerinden dolayı uygun dalga boyları seçilebilir. Dalga boyu sadece absorbsiyon davranışını tayin etmekle kalmaz, aynı zamanda ışık penatrasyonunun derinliğini de belirler, penatrasyon dalga boyu ile birlikte artar. Değişik filtrelerden yararlanılarak, en uygun dalga boyu spektrumu, kıl folikülleri, pigmentli yapılar, farklı derinlik ve genişlikteki damarlar gibi hedef yapıyı etkileyecek şekilde filtre edilebilir. Yan etkileri azaltmak için dalga boyu deri tipine göre ayarlanabilir.

        Epilasyon amacıyla IPL uygulaması diğer yöntemler arasında zamanla daha popüler olmaktadır. Deneyimli kişilerce kullanıldığında lazer tedavi yöntemlerine karşı çok önemli bir alternatiftir. Çünkü bu yöntemin noninvaziv olması, değişik deri ve kıl tipine yönelik çok yönlülüğü, güvenilirliği ve kullanım kolaylığı gibi avantajları vardır.

        IPL Neden Lazer Değildir?

IPL (Yoğun Işık) cihazlarının ışını ile Lazer ışını ile arasında birçok farklar bulunmaktadır. IPL ile cilde yoğunlaştırılmış ışığın bir kısmı filtrelenerek elde edilen ışık demeti gönderilir, IPL ışığı tek bir dalga boyuna sahip değildir ve ışınları koheren değildir. Lazer ışını koheren, monokromatik ve kolilimedir. Bu nedenle seçiciliği yüksektir, sadece hedef pigmenti etkiler, rakip pigmentlerle etkileşimi minimumdur.

Neden IPL?

        Kişinin kılının kalınlık, sıklık ve rengine, cildin renk ve yapısına, bölgeye göre verilecek ışığın şiddetini ve süresini ayarlama olanağı vardır. IPL sisteminde kullanılan başlıkları ve atış alanı daha geniş olduğu için seans süresi belirgin olarak kısalmaktadır.

       IPL flash lambasından yoğunlaştırılmış görünür bir ışık üretilir. IPL cerrahi olmayan bir yöntemdir. Örümcek benler (spider anjiyom), doğumsal damar lekeleri, bacaklardaki varisler, hafif sivilceler, çiller ve güneş lekeleri, yüz çizgi ve kırışıklıklara bu yöntemle çözüm bulunabilir. IPL cilt gençleştirme de kullanılır, bu işlem fotorejuvenasyon olarak bilinir ve birkaç seans gerekir. Epilasyon yönteminde eğer kıllar koyu renkli ise etkili bir yöntemdir.

                IPL nasıl etkili olur?
 

                IPL sistemilaserin etki mekanizması ile etkisini gösterir. Derideki hedef doku tarafından ışık enerjisi emilir. Emilen ışık dokuda ısı enerjisine dönüşür ve hedef doku böylece tahrip olur. IPL sistemleri lazer sistemlerinden farklı olarak tek bir dalga boyunda ışık yaymak yerine, değişik birçok dalga boyunda (farklı renkte) ışık üretirler. Birçok IPL sisteminin ışığın belli dalga boylarını filtre eden filtreleri vardır ki; böylece hedef dokuya gerekli olan dalga boyu ayarlanabilir. Bu da enerji seviyelerini çok yükseltmeden hedef dokuda enerjinin yoğunlaşmasını sağlar.

               IPL nonablatif resurfacing (deriyi soymadan yenileme) yöntemidir ve derinin üst tabakası olan epidermisi etkilemeden derinin orta tabakası olan derimizi hedefler. Sonuçlar lazer ile soyma işlemi kadar belirgin değildir, çünkü lazerle yapılan işlemlerde deri orta tabakaya kadar soyulur. IPL yönteminin avantajı zaman kaybına neden olmamasıdır ki; işlem sonrasında hastalar hemen günlük aktivitelerine dönebilirler.

              Bu uygulamayı salonumuzda yaptırabilirsiniz.

 

       İĞNELİ EPİLASYON

       İğneli Epilasyon Yaklaşık 100 yıldır uygulanan en eski epilasyon yöntemidir. İnce, sarı ve beyaz kıllarda (ayva tüyü) etkilidir. İğneli epilasyon, ustalık gerektiren ve mutlaka arınık koşullarda uygulanması gereken bir işlemdir.

        Bu yöntemde, ince ve yumuşak bir iğneyle kıl köküne girilerek zayıf bir elektriksel akım uygulanır. Böylece kıl kökleri tahrip edilerek kalıcı bir çözüm sağlanır. Uygulanacak seans sayısı tüylerin çıkış süresi, yapısı, rengi ve yoğunluğuna göre belirlenir

       İğneli Epilasyon Teknigi

İğneli Epilasyon Tekniğinde epilasyon yapılacak bölge bol su ile yıkanır ardından %70'lik alkol ile hafifçe tampon yapılır. Epilasyon için düşük bir frekans yeterlidir. Uygulama sırasında ağrı duyulmaz, hafif bir ısı hissedilir.

       Kullanılan iğneler arınık ve tek kullanımlık olmalıdır. İğne paralel tutularak kıl köküne sokulur ve akım verilir. İğneyi çıkartmadan önce akım kesilir kıl kökü tahrip olmuşsa kıl kolayca çıkar. Uygulama süresi her defasında 15 dk. Sürmeli ve 1 cm'den 2–3 tüyden fazla alınmamalıdır. Ciltte hafif kabarıklıklar veya kızarıklıklar görülebilir. Çok dikkatli çalışılmasına rağmen hafif kızarıklıklar normaldir. Uygulamadan hemen %100 sonuç almak mümkün değildir. Çünkü her kılın dönemi vardır bu dönemler anagen, katagen, telogen dönemlerdir.

       Bu dönemler iğneli epilasyonda son derece önemlidir. Kıllar ana gen dönemdeyken iğneli epilasyondan maksimum etki alınacaktır. Uykusuz, yorgun ve adet döneminde kadın açken, grip gibi rahatsızlıklarda iğneli epilasyon yaptırılmamalıdır. Bu dönemlerde vücut hassas olduğu için acı hissi verebilir. Kulak, kaş, göğüs etrafına uygulanmaz hatta bazen koltuk altına, kasıkların iç kısmına, bikini bölgesine uygulamak sakıncalı olabilir. Varisli hastalar, kalp pili kullananlara, ödem olan kişilere, şeker hastalarına, hamilelere, aids hastalarına kesinlikle uygulama yapılmaz

        İğneli Epilasyon Sonrası

       Epilasyonu takip eden 24 saat içinde cildin oksijen almasını engelleyen faktör parfüm, deodorant gibi kozmetik ürünlerinin sürülmemesi tavsiye edilir. Epilasyondan sonra cilt sıcak su ve kese ile tahriş edilmemelidir. Özellikle asit bazlı sabunlar hassas ciltlerde imitasyona ve alerjiye sebep olabilir. Ayrıca epilasyonu takip eden 3 gün içerisinde kızgın güneş altında bronzlaşılmamalıdır.

      Bu uygulamayı salonumuzda yaptırabilirsiniz.